16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za wybrany miesiąc. Przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem i uzyskać zwolnienie  z opłacenia składek na:

  • własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe,
  • własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.

Zwolnienie jest możliwe pod warunkiem, zgodnie z którym płatnik składek prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych,
  • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z działalności lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych, poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnął roczny przychód z działalności nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,
  • jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazówka: Równowartość w złotych 2 milionów euro przelicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku.

Ważne: Przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc skorzystać z ulgi, niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wakacje składkowe dotyczą tylko składek samego przedsiębiorcy, nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie zostaną opłacone z budżetu państwa.

Oznacza to, że:

  • wliczają się one do przyszłej emerytury lub renty,
  • przedsiębiorca będzie miał uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • w miesiącu, za który przedsiębiorca uzyska zwolnienie może prowadzić działalność gospodarczą, nie musi jej zawieszać.

Wskazówka: Zwolnienie z opłacania składek to rodzaj ulgi stanowiącej pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie musiał podać informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których dotychczas skorzystał.

Jak można złożyć wniosek?

Ulga dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG. Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. Od 1 listopada 2024 r. zostanie udostępniony wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek trzeba będzie złożyć miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek. W 2024 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień.

Uwaga: Jeśli chcemy uzyskać wakacje składkowe za grudzień 2024 r., wniosek należy złożyć w listopadzie 2024 r.

Ważne: O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie, informacje w sprawie będą udostępniane na koncie płatnika na PUE/eZUS z dodatkowym powiadomieniem, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość, na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Od decyzji o odmowie przyznania zwolnienia będzie można odwołać się w ciągu miesiąca od dnia, w którym zostanie doręczona. Po tym terminie decyzja stanie się prawomocna.

Podstawa prawna: