16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

W przyjętej przez Sejm 21 lutego 2025 r. ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia zakłada się wprowadzenie dofinansowania dla podmiotów, które przyjęły w ramach praktyk absolwenckich na praktykę osoby, które nie ukończyły 18. roku życia.

Na podstawie przepisów ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej – np. podmiot prowadzący działalność gospodarczą – może przyjąć na praktykę absolwencką osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia.

Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Nie jest to typowe dla umowy dotyczącej przygotowania zawodowego „przyuczanie” do wykonywania pracy – przepisy ustawy opierają się na wykonywaniu przez osobę związaną umową o praktykę absolwencką pracy na konkretnym stanowisku bez nawiązywania z nią stosunku pracy.

Praktyki odpłatnie lub nieodpłatnie

Zawarcie umowy na praktyki nie wiąże się z bezwzględnym obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Zależy to ostatecznie od uzgodnień stron zawartych w umowie.

W przypadku praktyki odpłatnej została jednak ograniczona wysokość maksymalnego miesięcznego świadczenia pieniężnego dla praktykanta. Nie może ono przekroczyć za każdy miesiąc dwukrotnej wysokości aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ważne! Przepisy określają maksymalną, a nie minimalną kwotę świadczenia pieniężnego dla osoby odbywającej praktykę. Osobie tej nie przysługuje wynagrodzenie w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Umowę można zawrzeć na maksymalnie trzy miesiące i nie wolno jej przedłużyć ponad łącznie ten okres.

Przykład: Na podstawie umowy o praktyki absolwenckie absolwent wykonuje pracę pod kierownictwem podmiotu, z którym zawarł tę umowę. Pomimo istnienia tej cechy stosunku pracy, jak również wykonywania pracy na zasadach bardzo zbliżonych do zatrudnienia pracowniczego, jest to umowa nazwana, która nie zostanie uznana za umowę o pracę. Stanowić może ona dla pracodawców ciekawą formę krótkookresowej współpracy z osobami wykonującymi na ich rzecz pracę.

Planowane wprowadzenie dofinansowania

Planowane zmiany przewidują, że uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki m.in. przez uczęszczanie na praktykę absolwencką w rozumieniu ustawy. W związku z tym w ustawie pojawią się następujące zmiany:

  • w przypadku niepełnoletniego praktykanta, który ukończył szkołę ponadpodstawową i spełnia obowiązek nauki przez uczęszczanie na praktykę absolwencką, umowa o praktyki absolwenckie może być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia,
  • podmiotowi przyjmującemu na praktykę będącemu pracodawcą, który zawarł umowę z takim praktykantem przysługuje dofinansowanie kosztów praktyki w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki.

Ważne! Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie to, by praktyka została zrealizowana w wymiarze co najmniej 120 godzin miesięcznie.

Przykład: Umowa o praktyki absolwenckie z osobą, która ma 17,5 roku i ukończyła szkołę ponadpodstawową, będzie mogła być zawarta na okres do ukończenia 18. roku życia (tj. maksymalnie na pół roku). Po tych sześciu miesiącach pracodawca otrzyma dofinansowanie w kwocie 1500 zł, o ile w każdym miesiącu praktyka obejmować będzie co najmniej 120 godzin. Umowa będzie zaś mogła być, na zasadach ogólnych, odpłatna lub nieodpłatna.

Dofinansowanie ma przyznawać wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania praktykanta na podstawie wniosku pracodawcy złożonego w terminie trzech miesięcy od dnia ukończenia praktyki przez praktykanta. Będzie stanowić pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie.

Podstawa prawna: