Niekiedy ratowanie mienia, które uległo zniszczeniu w powodzi może wymagać podejmowania bardzo pilnych działań. Osoba, która zajmuje się takimi pracami może rozważyć złożenie wniosku o odroczenie rozprawy sądowej.
Przykład: Damian pozwał Henryka o zapłatę 25 000 zł. Sprawą zajmuje się jeden z warszawskich sądów rejonowych. Jest to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego Henryka. Powód mieszka na południu Polski, pochodzi z niewielkiej miejscowości. Jego dom uległ zalaniu w wyniku powodzi. Damian poniósł wiele strat z tego tytułu. Obecnie całymi dniami zajmuje się sprzątaniem domu i pomocą najbliższym sąsiadom. Sytuacja w miejscowości, w której mieszka powód uległa poprawie, co nie oznacza, że dla powodzian zakończyły się problemy. Mieszkańcy zniszczonych budynków zajmują się prowadzeniem napraw, usuwaniem tego, co uległo zniszczeniu. Tymczasem w sprawie sądowej zbliża się termin rozprawy przed sądem. Sąd ma przesłuchać świadków, których zeznania mogą być kluczowe dla wyniku sprawy. Damian obawia się, że wyjazd do stolicy może uniemożliwić mu wykonywanie bardzo pilnych prac w domu – może wpłynąć na pogorszenie się stanu nieruchomości. Czy może on złożyć wniosek o odroczenie rozprawy?
Jak wynika z art. 214 par. 1 k.p.c., rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.
Wniosek o odroczenie rozprawy
Powód może złożyć wniosek o odroczenie rozprawy, uzasadniając go tym, że podejmuje się pilnych prac w swoim domu, który znalazł się na terenach zalewowych. Powód może uzupełnić wniosek przesyłając np. dokumentację fotograficzną. Dla uwzględnienia wniosku znaczenie ma to, czy wniosek zostanie dokładnie uzasadniony. Sąd może uznać, że nieobecność powoda na rozprawie jest wywołana nadzwyczajną sytuacją, a także przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.
„Obowiązek odroczenia rozprawy, zgodnie z art. 214 par. 1 k.p.c., związany jest jedynie z przeszkodą uniemożliwiającą powodowi udział w rozprawie, której nie mógł on przezwyciężyć. Rozprawa ma doniosłe znaczenie, a prawo strony do udziału w niej obejmuje także prawo do osobistego podejmowania czynności procesowych” – akcentowano w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 27 października 2021 r., sygn. akt V ACa 608/20.
Sankcje dla osób składających wniosek w złej wierze
Strona, która składa wniosek o odroczenie rozprawy powinna pamiętać, że sąd może skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy. Powyższe wynika z art. 214 par. 2 k.p.c.
Zobacz także: Umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie świadczenia usług suszenia dokumentów
Podstawa prawna: