W związku z powodzią na południowo-zachodnim końcu Polski rząd przyjął ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje dodatkowe formy pomocy osobom poszkodowanym wskutek powodzi. Jedną z grup osób, które będą mogły skorzystać z pomocy są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy na budowę lub zakup domu jednorodzinnego lub zakup lokalu mieszkalnego, a na skutek powodzi utraciły, chociażby czasowo, możliwość korzystania z tych lokali lub budynków.
Kto może otrzymać wsparcie?
Przepisy przewidują, że poszkodowany, który jest kredytobiorcą w rozumieniu ustawy o wsparciu kredytobiorców oraz którego dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny, których dotyczy kredyt mieszkaniowy (w rozumieniu ustawy o wsparciu kredytobiorców) zostały uszkodzone lub zniszczone na skutek powodzi oraz jeśli kredytobiorca utracił, chociażby czasowo, możliwość korzystania z tego domu lub lokalu, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wsparcie finansowe.
Mechanizm wsparcia dla tej grupy odbiorców polegać będzie na przekazywaniu kredytodawcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (na wskazany przez kredytodawcę rachunek bankowy) kwoty środków pieniężnych z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań poszkodowanego z tytułu kredytu mieszkaniowego. Tego typu wsparcie będzie przekazywane przez okres 12 miesięcy w wysokości określonej jako równowartość przewidywanych 12-miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego.
Powyższe oznacza, że poszkodowani w powodzi kredytobiorcy będą mogli skorzystać z pomocy państwa, które przez 12 miesięcy będzie spłacać ich raty kredytowe w pełnej wysokości.
W jaki sposób skorzystać ze wsparcia?
Ustawa nowelizująca przewiduje, że aby skorzystać ze wsparcia, poszkodowany na skutek powodzi kredytobiorca będzie musiał złożyć wniosek, w ramach którego będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, że dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny, których dotyczy kredyt mieszkaniowy, zostały uszkodzone lub zniszczone na skutek powodzi, oraz utracił, chociażby czasowo, możliwość korzystania z tego domu lub tego lokalu z powodu powodzi. Oświadczenie to kredytobiorca będzie składał pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń, poprzez zawarcie w oświadczeniu stosownej klauzuli, która zastąpi pouczenie organu o odpowiedzialności.
Co istotne, możliwe będzie również uzyskanie wsparcia dla kredytobiorców, którzy skorzystali z programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Zobacz także: Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z powodzią?
Podstawa prawna: