16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje m. in. zmiany kodeksu pracy. Ma zostać wprowadzony automatyzm naliczania odsetek za opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia, podwyższone mają zostać dolna i górna granica grzywny za wykroczenia oraz wprowadzony ma zostać nowy typ wykroczenia. Według założeń przyjętych w projekcie, zmiany te miałyby obowiązywać już od 15 listopada 2024 r.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że odpłatność i wypłata pracownikowi wynagrodzenia jest istotą stosunku pracy. Stosownie do art. 94 pkt 5 k.p., terminowe i prawidłowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. Obowiązek ten powinien być bezwzględnie egzekwowany. Istnieje zatem potrzeba szczególnej ochrony prawa do wynagrodzenia za pracę i wprowadzenia nowych instrumentów prawnych, które wzmacniałyby tę ochronę.

Odsetki za nieterminowe wypłaty

Planowane jest dodanie do przepisów kodeksu pracy art. 85o treści:

„§.1. Jeżeli pracodawca opóźnia się z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownikowi należą się odsetki za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca odpowiedzialności nie ponosi.

2. Odsetki, o których mowa w § 1, naliczane są przez pracodawcę od dnia następującego po dniu upływu terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę i wypłacane łącznie z wypłatą tego wynagrodzenia.

3. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie ustalane zgodnie z przepis z przepisami Kodeksu cywilnego.”

Wprowadza się zatem automatyzm w naliczaniu odsetek za czas opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę, bez konieczności wnioskowania przez pracownika. Odsetki naliczane będą przy każdym, nawet nieznacznym opóźnieniu w wypłacie jakiegokolwiek składnika wynagrodzenia w stosunku do terminu wypłaty przyjętego w regulacjach wewnętrznych, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 85 k.p. (przede wszystkim wyrażonej w par. 3: jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym).

Wysokość odsetek może być przy tym przedmiotem ustaleń stron stosunku pracy. Nie będą to ustalenia obligatoryjne – w razie nieustalenia tej wysokości stosuje się odsetki ustawowe.

Wykroczenia

Obecnie wykroczenia przeciwko prawom pracownika uregulowane w przepisach kodeksu pracy zagrożone są co do zasady grzywną od 1000 do 30 000 zł (wyższe widełki przewidziano wówczas, gdy naruszenia dokonane przez pracodawcę powiązane są z kwestiami alimentacyjnymi). W projekcie przyjmuje się podwyższenie dolnej i górnej granicy odpowiedzialności odpowiednio do 1500 i 45000 zł.

Wprowadzone ma być także nowe wykroczenie związane z wynagrodzeniem minimalnym w art. 281 k.p. Obejmie ono wypłacanie wynagrodzenia w wysokości niższej od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawa prawna: