Środki na odbudowę szkolnej infrastruktury i na zasiłki, pomoc psychologiczno-pedagogiczna i wyjazdy terapeutyczne dla uczniów – to plan rządowej pomocy dla samorządów i uczniów poszkodowanych w wyniku powodzi.
„Szkoły szkołom”
Powódź zniszczyła nie tylko domy, ale i szkoły. Na skutek sygnałów pochodzących od szkół z całej Polski, które wyrażają chęć wsparcia placówek z terenów dotkniętych powodzią, Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchamia platformę „Szkoły Szkołom”, na której możliwa będzie wzajemna pomoc i współpraca między szkołami. Wszystkie szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą włączyć się w akcję pomocy – szkoły dotknięte skutkami powodzi będą mogły zgłosić swoje potrzeby, co umożliwi skierowanie precyzyjnej pomocy do konkretnych placówek, które najbardziej jej potrzebują.
„Zielone szkoły”
Inną formą pomocy jest zapewnienie uczniom i uczennicom wypoczynku i zajęć w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów poprzez sprawną współpracę różnego typu podmiotów.
Szkoły poszkodowane na skutek powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich podopiecznych. W Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO) została udostępniona ankieta, która umożliwi określenie potrzeb poszczególnych szkół. Z kolei na stronie internetowej zieloneszkoly.men.gov.pl utworzono bazę ofert wypoczynku i zajęć ze strony zarówno instytucji publicznych, jak i sektora prywatnego. W działania włączeni są wszyscy kuratorzy oświaty mający za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Remont infrastruktury szkolnej
Jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których powódź uszkodziła szkoły i placówki oświatowe mogą składać wnioski o dodatkowe środki finansowe na odbudowę szkolnej infrastruktury ulokowane w rezerwie oświatowej subwencji ogólnej na wsparcie samorządów. Do wniosku należy obowiązkowo dołączyć kopię protokołu komisji powołanej przez wojewodę do zweryfikowania szacunków strat powstałych w wyniku działań żywiołów. Wsparcie z rezerwy dotyczy wyłącznie budynków szkół i placówek oświatowych i nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów, np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw.
Poza tym Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalną linię wsparcia psychologicznego dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi – nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic oraz rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym pod numerem telefonu: 22 347 48 97.