Ukazały się rozporządzenia, które określają szczegółową treść wniosku o uzupełniający urlop macierzyński oraz wymagane załączniki, a także wskazują miejsce ich przechowywania.
19 marca 2025 r. wchodzą w życie przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim. Uzupełniający urlop macierzyński to urlop, do którego prawo – bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – będzie mogła mieć pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko w razie wypełnienia przesłanek wskazanych w nowych art. 1802 § 1 i art. 183 § 31 kodeksu pracy.
Wniosek o urlop
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Ważne! Pracodawca obowiązany będzie udzielić uzupełniającego urlopu macierzyńskiego osobie do niego uprawnionej, która złożyła wniosek z wymaganym przepisami wyprzedzeniem.
Osoba, która w dniu wejścia w życie nowelizacji (19 marca 2025 r.) będzie uprawniona do korzystania lub będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, wniosek będzie mogła złożyć najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Przykład: Pracownica urodziła dziecko w styczniu 2025 r. Urlop macierzyński kończy 10 czerwca 2025 r. Ponieważ będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego 19 marca br., objęta jest przepisami przejściowymi i może złożyć wniosek o urlop uzupełniający nawet 10 czerwca. Nie musi zachowywać 21-dniowego wyprzedzenia.
We wniosku rodzic będzie musiał wskazać termin zakończenia urlopu macierzyńskiego lub na warunkach urlopu macierzyńskiego, i dołączyć do niego:
1) zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży,
2) dokumenty określone w przepisach rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
Z rozporządzenia w tej sprawie z 11 marca 2025 r. wynika, że wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego zawierać ma:
- imię i nazwisko pracownika,
- termin zakończenia urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Do wniosku dołączać trzeba:
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka,
- zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.
Osoba korzystająca z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego musi dołączać do wniosku także (poza zaświadczeniem wystawionym przez szpital oraz oświadczeniem odnośnie drugiego z rodziców):
- oświadczenie pracownika wnioskującego o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz
- kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo
- kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo
- kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
Obowiązkowe przechowywanie wniosku
Z kolei z rozporządzenia z 14 marca 2025 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej wynika, że dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem przez pracownika z urlopu uzupełniającego należy przechowywać w części B akt osobowych (tak jak dokumenty dotyczące urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego).
Ważne! Przez dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem przez pracownika z urlopu uzupełniającego należy rozumieć nie tylko sam wniosek, ale również dokumenty dołączane do wniosku (oświadczenie, zaświadczenie ze szpitala, wymagane dokumenty potwierdzające przyjęcie dziecka na wychowanie).
Zobacz także: Uzupełniający urlop macierzyński nie dla każdej matki lub ojca wcześniaka?
Podstawa prawna:
- art. 1, art. 26, art. 27 ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1871)
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 marca 2025 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. poz. 322)
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. poz. 335)