Wnioski o pracę zdalną okazjonalną muszą być wprowadzane do akt osobowych i przechowywane w części B. Pracodawca, który prowadzi akta osobowe w formie papierowej, wnioski złożone przez pracownika w postaci elektronicznej będzie musiał drukować.
Praca zdalna okazjonalna to praca wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika i zaakceptowanym przez pracodawcę, realizowana na wniosek pracownika w maksymalnym wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Jej wyróżnienie staje się o tyle istotne, że wyłączono w stosunku do pracy okazjonalnej znaczną ilość zarówno formalności związanych ze stosowaniem pracy zdalnej, jak również obowiązek zapewnienia pracownikowi narzędzi pracy lub rozliczania kosztów używania własnych narzędzi i m.in. zwrotu wydatków na prąd oraz usługi telekomunikacyjne.
Wniosek o pracę okazjonalną pracownicy mogą składać w postaci papierowej lub elektronicznej
Przykład: Wniosek o pracę zdalna okazjonalną będzie mógł zostać złożony na podpisanej kartce, faxem, „zwykłym” mailem, komunikatorem używanym w kontaktach pracodawca – pracownik.
Wnioski mogą opiewać na pojedyncze dni lub jakąkolwiek ich liczbę mieszczącą się pozostałej do wykorzystania liczbie dni pracy okazjonalnej.
Przechowywanie dokumentów związanych z pracą zdalną
Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 6 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 471) zmieniające rozporządzenie z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej rozszerzyło część B akt osobowych o dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej. Są to przede wszystkim:
- polecenia wykonywania pracy zdalnej i odwołania tych poleceń;
- wnioski o pracę zdalną pracowników uprawnionych oraz innych pracowników;
- porozumienie z pracownikiem dotyczące pracy zdalnej;
- wnioski o zaprzestanie pracy zdalnej uzgodnionej w trakcie zatrudnienia;
- oświadczenia pracownika o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych umożliwiających wykonywanie pracy zdalnej;
- uzgodnienia dotyczące rozliczania kosztów pracy zdalnej;
- potwierdzenie zapoznania się z procedurą ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej, z oceną ryzyka zawodowego, z informacjami o bhp przy pracy zdalnej.
Podstawa prawna: